O pozemním hokeji

Pozemní hokej je kolektivní sport určený pro muže i ženy. Jedná se o klasický staroanglický sport, mezi které lze zařadit i kriket a ragby. Ve světě se setkáme obecně s názvem hokej - „hockey“, v České republice se termín hokej používá primárně pro hokej lední.

Pozemní hokej je na světové scéně prezentován několika turnaji v mužské i ženské kategorii. Znám je především jako olympijský sport a to již od roku 1908. Jednou za čtyři roky je možné sledovat Mistrovství světa v pozemním hokeji - „Hockey World Cup“. Každý rok se 6 nejlepších týmů, dle žebříčku International Hockey Federation (FIH), utká na Poháru Mistrů - „Champions Trophy“. Velmi prestižní je i Mistrovství světa juniorů do 21 let.

Do osmdesátých let 20. století dominovaly světové scéně pozemního hokeje Indie a Pákistán, a to především díky skvělé technické vyspělosti hráčů. Od té doby se na špičku tlačí především týmy Nizozemska, Německa, Španělska, Nového Zélandu a Austrálie. Mezi silné evropské týmy patří také Anglie a Belgie. Ostatní evropské země včetně České republiky trpí výkonnostními výpadky a nepatří mezi světovou mnohdy ani evropskou elitu.
Dle žebříčku International Hockey Federation se k 7. červenci 2013 Česká republika nachází na 21. místě na světě v mužských soutěžích, což je asi nejlepší umístění v historii. V ženském hokeji bylo dlouho nejlepším týmem Nizozemsko, ovšem v posledních letech jim velice silně šlape na paty Austrálie. Silné jsou také týmy Indie, Číny, Jižní Koreje, Argentiny a Německa. Český ženský pozemní hokej se dle stejného zdroje nachází ke dni 30.června 2013 na 33. místě celosvětového žebříčku.

Pozemní hokej je celosvětově zastřešen International Hockey Federation (FIH). Český svaz pozemního hokeje (ČSPH) spadá ještě pod European Hockey Federation (EHF). Pro mediální zviditelnění pozemního hokeje byla v roce 2007 ustavena European Hockey League (EHL) – obdoba fotbalové ligy mistrů. Jejím prvním vítězem se stal německý tým Ulenhorster HC po vítězství nad nizozemským HGC. Soutěž je pořádána každý rok za účasti 24 nejlepších klubových týmů Evropy.

Pozemní hokej se v Evropě i ve světě hraje na mnoha klubových úrovních, ale jen málo hráčů je skutečnými profesionály. Většina hráčů se věnuje hokeji během studia, případně během zaměstnání na částečný úvazek, který doplňuje trenérskou činností v klubech.

V České republice stejně jako v Německu, Polsku a Rakousku je velice populární zimní varianta pozemního hokeje – halový pozemní hokej. Jde o variantu hranou v hale o pěti hráčích včetně brankáře na každé straně. Halový hokej je velice atraktivní pro diváka a vyžaduje excelentní techniku od hráčů.

Zdroj: www.wikipedie.cz